Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Nakts, 20.10.2018
 +2..+4 °C
Vējš:  D, 2 m/s

Rīts, 20.10.2018
 +2..+4 °C
Vējš:  DA, 2 m/s

Diena, 20.10.2018
 +10..+12 °C
Vējš:  DR, 2 m/s

Vakars, 20.10.2018
 +6..+8 °C
Vējš:  DA, 2 m/s

Citas prognozes

MākslaZināmi Jāņa Baltvilka balvas pretendenti

Jāņa Baltvilka balvas žūrijas priekšsēdētāja, Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padomes (LBJLP) prezidente Ilze Stikāne nosauca 2007. gada Baltvilka balvai nominētos bērnu rakstniekus un ilustratorus, portālu “Delfi” informē LBJLP pārstāvji.

Balvai nominēti rakstnieki Pēters Brūveris, Inese Zandere, Valdis Rūmnieks, Viks, Juris Zvirgzdiņš, Māris Rungulis un Māra Cielēna, mākslinieki Edmunds Jansons, Uva Osmane, Juris Petraškevičs, Signe Ērmane-Ļitvina, Laima Eglīte, Ilze Dambe un Reinis Pētersons.

Žūrija, kurā strādāja bērnu literatūras pētniece, LU profesore Ilze Stikāne, literatūras kritiķis, kultūras žurnālists Arno Jundze, mākslas zinātniece Ieva Lejasmeijere, Rietumu Bankas viceprezidente Inga Šīna, Filosofiskās izglītības centra speciāliste, RSU lektore Signe Mežinska, mākslas zinātniece Kristiāna Ābele un LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, savu galīgo lēmumu paziņos 24. jūlijā, Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā, kas nu jau vairākus gadus ir bērnu literatūras gada notikumu degpunkts. Baltvilka Balvas atbalstītāja Rietumu Banka šogad pieņēmusi lēmumu piešķirt arī savu speciālbalvu otrās vietas ieguvējiem.

Kā pastāstīja LBJLP prezidente Ilze Stikāne, Jāņa Baltvilka balva iekļauta 2008. gada valstiski svarīgo kultūras pasākumu sarakstā un kļūs par starptautisku balvu. Kultūrkapitāla fonda rīkotajā mērķprogrammas konkursā par atbalstu valstiski svarīgu 2008. gada kultūras pasākumu norisei atbalstu guvusi Jāņa Baltvilka balvas piešķiršana bērnu rakstniekiem un grāmatu ilustratoriem. Baltvilka balvas pasākumiem 2008. gadā piešķirti 10 000 latu. Literatūras nozarē par valstiski svarīgiem 2008. gadā atzīti tikai divi pasākumi – otrs ir tradicionālās Dzejas dienas.

Baltvilka balva ir daļa no LBJLP programmas “Baltā Vilka grāmatas” - ilgtermiņa bērnu literatūras un lasīšanas veicināšanas projekta, kura uzdevums ir sabiedrības uzmanību fokusēt uz pozitīvu mērķi – uz bērnu, kas lasa interesantu un skaistu latviešu grāmatu. Mūsdienu bērnu literatūras klasiķa Jāņa Baltvilka (1944-2003) vārdā nosaukto balvu LBJLP iedibināja 2005. gadā. Šobrīd tā ir nacionāla balva, bet 2008. gadā kļūs par starptautisku Baltijas jūras reģiona bērnu literatūras balvu, kas tiks piešķirta arī vienam ārzemju rakstniekam (par latviešu valodā izdotu darbu) un viņa tulkotājam. Tas bagātinās kultūras piedāvājumu Latvijas bērniem, bet kultūras kartē Rīga tiks iezīmēta kā vieta, kur regulāri tiek vērtēti reģiona bērnu literatūras jaunumi.

1.jūnijā noslēdzās Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes rīkotais oriģinālliteratūras konkurss “Baltā Vilka grāmatas”, kurā šogad tika gaidīti jauni, nepublicēti prozas darbi pusaudžiem un jauniešiem. Kā pastāstīja žūrijas priekšsēdētāja Aija Kalve, galvenie vērtēšanas kritēriji bija literāra kvalitāte, oriģinalitāte un atbilstība Latvijas pusaudžu reālajai dzīves videi, problēmām un interesēm.

Izrādījies, ka pusaudžu dzīves problēmām gatavi pievērsties daudzi jauni autori, sīvi konkurējot ar rakstniekiem, kuru vārdi publikai jau labi pazīstami. Konkursā apbalvoti 3 manuskripti (1. vieta – Ls 1000, 2. vieta – Ls 600, 3. vieta – Ls 300). 1.vieta - Sandra Vensko. “Vāvere”, stāsts, ko Aija Kalve raksturoja kā inovatīvu, postmodernisma stilā uzrakstītu darbu, kas uzrunās tos jauniešus, kuriem jau ir lasīšanas pieredze. 2.vieta: Kristīne Ulberga-Rubīne. “Es grāmatas nelasu”; 3. vieta: Māris Rungulis. “Avene”. Žūrija piešķīra arī divas simboliskas veicināšanas balvas: Zelmai Kuprijanovai par darbu “Mazaisbrālis” un Vladai Muižniecei par darbu “Vasaras kino”.

Kā preses konferencē teica žūrijas dalībnieks Gustavs Strenga, konkursa darbi atspoguļo mūsdienu Latvijas pusaudžiem labi pazīstamu dzīvi tās tumšākajās un gaišākajās izpausmēs, godīgi pildot literatūras uzdevumu liecināt par savu laiku. Daudziem darbiem raksturīgs motīvs – pusaudžiem nākas uzņemties atbildību ne vien par savu dzīvi, ko sarežģījušas attiecības ģimenē, bet arī par saviem brāļiem un māsām, un arī par vecākiem, kas netiek galā ar savām problēmām.

Darbus vērtēja bērnu literatūras pētniece, RPIVA docente Aija Kalve, literatūrzinātniece, LU docente Mārīte Āboltiņa, žurnāliste un sociālo procesu pētniece, “Delnas” valdes locekle Inese Voika, tulkotāja Maima Grīnberga-Preisa, vēsturnieks un žurnālists, LNB pētnieks Gustavs Strenga.

Prozas konkursa uzvarētāji tiks apbalvoti Jāņa Baltvilka balvas pasniegšanas sarīkojumā 24. jūlijā. LBJLP aicina izdevējus interesēties par konkursa labāko darbu izdošanu, uzlabojot līdz šim trūcīgo pusaudžu prozas piedāvājumu latviešu oriģinālliteratūrā.

21. jūlijā LTV varēs noskatīties 50 minūšu raidījumu, ko sagatavojusi Vides filmu studija – finālu, ar ko noslēdzās LBJLP rīkotais 2007. gada Jauno lasītāju Plašā apvāršņa konkurss.

Preses konferencē par šo plašo konkursu, kas aptvēra visu Latviju, pastāstīja konkursa idejas autore dzejniece Inese Zandere. Konkursa mērķis bija pievērst uzmanību tiem bērniem, kas lasa, parādīt viņus sabiedrībai, veidot pozitīvu attieksmi pret lasīšanu un mazināt izplatīto aizspriedumu, ka bērni vairs nelasa grāmatas. Konkursā piedalījās 1200 bērnu no visas Latvijas. Bija pārstāvēti visi Latvijas rajoni, izņemot Krāslavas rajonu. Konkursa finālam Rīgā, Jaunajā Rīgas teātrī tika izvirzīti 44 bērni no 25 vietām Latvijā.

Publicēts: 11.07.2007 12:51 +1 [-1:+2]
Atslēgvārdi: bērnu rakstnieki, LBJLP