Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Diena, 27.05.2018
 +22..+24 °C
Vējš:  ZR, 4 m/s

Vakars, 27.05.2018
 +18..+20 °C
Vējš:  Z, 3 m/s

Nakts, 28.05.2018
 +14..+16 °C
Vējš:  ZA, 4 m/s

Rīts, 28.05.2018
 +18..+20 °C
Vējš:  A, 3 m/s

Citas prognozes

EkonomikaZM: atbalsts jāsaņem visām bioloģiskajām saimniecībām


Latvija nepiekrīt Eiropas Revīzijas palātas atziņai, ka agrovides maksājumi būtu jāsaņem tikai tām bioloģiskajām saimniecībām, kurās konstatētas ekoloģiskas problēmas, jo tāds nav pasākuma īstenošanas mērķis, norādīja Zemkopības ministrijā.


Kā ziņots, Eiropas Revīzijas palātas auditori secinājuši, ka apšaubāmu zaļo projektu īstenošanai Eiropas Savienība (ES) tērējusi miljardiem eiro. 39% no 203 gadījumiem fermās, kuras noslēgušas līdzfinansējuma līgumu, netika konstatētas īpašas vides problēmas vai arī tādu nebija vispār. Aptuveni 80% no valstu izvirzītajiem mērķiem nav attiecināmi uz kādu konkrētu problēmu, piemēram, ūdens piesārņojumu vai zemes eroziju. Turklāt 90% finansējuma nonāk to saimniecību rokās, kuras pirmās pieprasījušas līdzekļus, un netiek veikta nekāda atlase. Revīzijas rezultāti ir svarīgi, pieņemot nākamo ES budžetu.

“Agrovides maksājumi mudina lauksaimniekus izvēlēties un pielietot videi draudzīgas saimniekošanas metodes, kas rada ievērojami mazāku ķīmisko vielu slodzi videi, salīdzinot ar tradicionālo lauksaimniecību. Līdz ar to Latvija nepiekrīt Revīzijas palātas paustajam, ka agrovides maksājumi būtu jāsaņem tikai tām saimniecībām, kurās konstatētas ekoloģiskas problēmas vai tās konstatētas saimniecību tuvākā apkārtnē, jo tāds nav pasākuma īstenošanas mērķis,” norādīja ZM Lauku attīstības atbalsta departamenta Lauku attīstības fondu atbalsta nodaļas vadītājas vietniece Aiva Zvirbule.

Latvija gan piekrītot Revīzijas palātas konstatējumam, ka noteikti agrovides darbību veidi būtu jāpēta rūpīgāk, tomēr pirms šādas papildu izpētes jāņem vērā arī pasākuma īstenošanas relatīvās izmaksas un ieguvumi. Aprēķinot agrovides maksājumus, dalībvalstis var ņemt vērā reģionālās īpatnības, tomēr šāda prakse ir apgrūtinoša un palielina administratīvos izdevumus, norādīja Zvirbule.

Viņa arī akcentēja, ka visi līdzšinējie agrovides maksājumi labvēlīgi ietekmē vidi un tās atsevišķos rādītājus, tomēr atsevišķu pasākumu turpmāka īstenošana būtu rūpīgi jāpārvērtē nelielā atbalsta saņēmēju skaita vai īstenoto darbību nelielās ietekmes uz vidi dēļ. Turklāt, ņemot vērā agrovides pasākumu komplekso ietekmi uz vidi, ne vienmēr ir iespējams noteikt skaidrus, izmērāmus sasniedzamos rādītājus.

“Tāpēc Latvijā tiek ieviesti tādi pasākumi kā bioloģiskās lauksaimniecības attīstība vai integrētās dārzkopības ieviešanas veicināšana, kuru nozīmi Revīzijas palāta revidētajās lauku attīstības programmās neapšauba,” rezumēja ministrijas pārstāve.

Saskaņā ar ZM datiem, kopumā Agrovides pasākumam periodā no 2007.gada līdz 2013.gadam ir atvēlēti 161 119 582 lati, no kuriem uz augusta sākumu izmaksāti 75 280 303 lati.

Publicēts: 26.09.2011 12:34 [-0:+0]
Atslēgvārdi: agrovides maksājumi, bioloģiskās saimniecības, Eiropas Revīzijas palāta, Zemkopības ministrija


Lasiet vēl

Zemkopības ministrija

ZM: vietējie ražotāji nespēj tirgum piegādāt vajadzīgo gaļas daudzumu 09.08.2011 09:10

Kurināmās koksnes eksports pirmajos piecos mēnešos audzis par 10,5% 24.07.2011 09:47