Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Nakts, 23.05.2018
 +9..+11 °C
Vējš:  DA, 2 m/s

Rīts, 23.05.2018
 +16..+18 °C
Vējš:  Z, 1 m/s

Diena, 23.05.2018
 +18..+20 °C
Vējš:  ZR, 4 m/s

Vakars, 23.05.2018
 +14..+16 °C
Vējš:  ZR, 3 m/s

Citas prognozes

VeselībaSpontānais aborts

Par spontānu abortu sauc augļa zaudēšanu līdz grūtniecības 24 nedēļai. Termins „aborts” dažreiz izraisa pārpratumu, tomēr ārsti to lieto, lai apzīmētu jebkuru, gan mākslīgu, gan dabisku cēloņu izraisītu piepešu grūtniecības pārtraukšanu.

Spontānais aborts atgadās daudz biežāk, nekā tiek uzskatīts. Daudzi spontānie aborti norit nepamanīti, un par daudziem netiek ziņots. Patiesībā pirmā grūtniecība gandrīz trešdaļai sieviešu beidzas ar spontāno abortu. Ņemot vērā nediagnosticētos gadījumus, ar spontāno abortu beidzas apmēram 15% visu grūtniecību. Parasti tam, ka pirmajos trīs mēnešos grūtniecība pārtraucas, ir kāds visai skaidrs iemesls.

Pazīmes:

* Asiņošana no maksts smērēšanās vai stiprākas asiņošanas veidā
* Asinīs gļotas no maksts
* Sāpes mugurā un/vai lēkmjveida sāpes vēderā
* Grūtniecības pazīmju izzušana

Kas to izraisa?
Spontāno abortu var izraisīt kāds no zemāk nosauktajiem defektiem vai to kombinācijām.

* Olšūnas vai spermatozoīda defekts, kura dēļ radies nenormāls auglis
* Nepareiza dzemdes forma, kas neļauj saglabāt grūtniecību kādas anatomiskas īpatnības dēļ
* Dzemdes fibroīdi
* Dzemdes kakla funkcionāla nepilnvērtība, kad tas ir pavērts, nevis noslēgts līdz pat dzemdību sākumam, tā bieži gadās pēc nemākulīgi izraisīta aborta vai straujām dzemdībām
* Placentas mazspēja; placenta neattīstās vai attīstās nepietiekami un tādēļ nevar nodrošināt augli ar barības vielām.
* Neārstēts diabēts vai ļoti augsts asinsspiediens
* Rēzus faktora nesaderība
* Lipīga slimība mātei, piemēram, sifiliss vai masaliņas.

Ja jūs zināt vai domājat, ka jums ir grūtniecība, un sākas kaut neliela asiņošana no maksts un/vai lēkmjveida sāpes, nekavējoties sazinieties ar ārstu jebkurā diennakts laikā. Gaidot ierodamies ārstu, atgulieties ar nedaudz uz augšu paceltām kājām. Ja nepieciešams, izmantojiet higiēnisko paketi. Maksts izdalījumus nenoskalojiet, jo ārstam tie jāredz.

Ja nepilnīga aborta dēļ dzemdes dobumā palikuši kādi audi, jūs ievietos slimnīcā, lai izdarītu palikušo audu evakuāciju.
„Nenotiekoša aborta” gadījumā auglis jāizvada ķirurģiski vai ar mākslīgu dzemdību palīdzību.
Jums iespējams izdarīs histerosalpinogrāfiju, lai noskaidrotu dzemdes un olvadu stāvokli.
Jūsu ārsts izmeklēs arī abortēto augli un placentu, lai izvēlētos jums attiecīgu ārstēšanu.

Neatkarīgi no spontānā aborta cēloņa un ārsta noteiktās ārstēšanas psiholoģiskais trieciens var būt liels. Dabiskas ir bēdas par bērna zaudējumu, iespējams, jutīsiet arī dusmas, ka jūsu organisms nav ticis galā ar savu uzdevumu.

Jūs nedrīkstat justies vainīga. Tā nav jūsu vaina, un, lai gan jums var rasties vēlēšanās noslēgties sevī un varbūt par sevi sodīt, tas nav pareizais lēmums. Mēģiniet ticēt veiksmei nākotnē.

Viena no emocionālākajām reakcijām pēc neveiksmīgas grūtniecības ir bailes. Jūsu ārstam, cik drīz vien iespējams, atklāti jums jāpasaka, vai spējat iznēsāt bērnu bez speciālas ārstēšanās. Ja ārsts apgalvo, ka tas ir iespējams, mēģiniet, taču, nepārvērtiet to par uzmācīgu ideju. Ja jums ir kāda slimība, kuru var izārstēt, netērējiet laiku un ārstējiet to.

Dzimumdzīvi parasti var atsākt trīs nedēļas pēc asiņošanas mitēšanās un dzemdes kakla slēgšanās. Jums droši vien ieteiks nogaidīt vismaz divus menstruālos ciklus un tika pēc tam domāt par grūtniecību.

Publicēts: 01.07.2008 14:40 [-0:+0]
Atslēgvārdi: Spontānais aborts