Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Vakars, 21.02.2019
 -3..-5 °C
Vējš:  ZA, 3 m/s

Nakts, 22.02.2019
 -6..-8 °C
Vējš:  Z, 3 m/s

Rīts, 22.02.2019
 -6..-8 °C
Vējš:  Z, 4 m/s

Diena, 22.02.2019
 0..-2 °C
Vējš:  ZR, 6 m/s

Citas prognozes

VeselībaMammas piens – vislabākais

Laikraksts “Kurzemnieks” sācis rakstu sēriju par krūts barošanu un to, cik nozīmīgs ir mātes piens, lai mazulis augtu vesels un stiprs. Lai palīdzētu māmiņām pārvarēt šaubas, vai zīdīšanu turpināt, un lai sniegtu pēc iespējas plašāku informāciju, darbojas zīdīšanas konsultantes.

Pasaules prakse paredz ar krūti barojošas mammas atbalstam zīdīšanas konsultantes. 1956. gadā tika nodibināta pirmā zīdīšanas atbalsta grupa mammām (La Leche League). Atbalsta formas dažādās Eiropas valstīs atšķiras. Mūsu valstī zīdīšanas konsultantes darbojas jau kopš 2004. gada. Latvijā par zīdīšanas konsultanti brīvprātīgi var kļūt ikviena mamma. Zīdīšanas konsultantes tiek īpaši apmācītas un saņem Zīdīšanas veicināšanas komisijas apliecību. 2009. gadā apliecību ieguva 19 jaunas konsultantes. Biedrības statistikas dati liecina, ka katru mēnesi ir aptuveni 140 konsultāciju, no kurām vairāk nekā 30 ir mājas vizītes, vairāk nekā 70 telefoniskas konsultācijas un elektroniskā sarakste. Vērtīgs atbalsts zināt gribošām mammām ir konsultantu forums ar informatīviem rakstiem par krūts barošanu.

Konsultantes pašas baro savus mazuļus ar krūti, kā arī vēlas mudināt citas mammas to darīt. Katrai konsultantei ir savs stāsts, cik viegli vai grūti ir nācies darboties, lai krūts barošana notiktu veiksmīgi. Ikviena mamma, kura ir iznēsājusi mazuli, var barot savu bērnu ar krūti arī tad, ja iepriekšējā pieredze nav bijusi veiksmīga. Tādai mammai vajag tikai pārliecību, gribasspēku, adekvātu informāciju un atbalstu.

Zīdīšanas konsultantes var atrast Sabiedrības veselības aģentūras mājas lapā www.sva.lv sadaļā Veselības veicināšana un profilakse, kā arī www.kkmonline.lv.

Ko dara zīdīšanas konsultantes?

Zīdīšanas konsultantes pastāsta, kā krūts barošanu savienot ar ikdienas dzīvi, atbild uz jautājumiem par bērna kopšanu un to, kā tā ietekmē zīdīšanu.

Tāpat konsultantes atbild uz jautājumiem: vai bērnam pietiek piena? Kādai jābūt mammas diētai krūts barošanas laikā? Vai un kā bērnu vajag piebarot, ja viņš nepieņemas svarā? Kā organizēt nakts miegu? Vai ļaut raudāt zīdainim? Dot vai nedot knupīti? Kā organizēt mammas un zīdaiņa došanos ārpus mājas? Kas ir slingi?

Kas jāzina mammai

Mammai tiek sniegta pēc iespējas izsmeļoša un plaša informācija; konsultante ir maksimāli pozitīvi noskaņota atbalstīt un veicināt zīdīšanu; tas ir atbalsts māte mātei, bet konsultante neārstē; informācija ir domāta veselai mātei un mazulim; lēmums ir jāpieņem mammai pašai; ceļš līdz pareizai zīdīšanai ne vienmēr ir vienkāršs un viegls; cieni konsultanta laiku un pūles!

Lai konsultants varētu sniegt izsmeļošu un tieši tev domātu atbildi, tad jāatbild uz šādiem jautājumiem: īss dzemdību stāsts un grūtniecības vēsture; cik vecs konsultācijas brīdī ir zīdainis; cik bieži diennaktī mazais čurā; cik bieži un cik ilgi zīž dienā un naktī; kā tu izvēlies, kuru krūti dot, cik ilgi tu dod vienu un to pašu krūti, cik bieži maini; raksturo, kā tu baro (kādas pozas), kā izskatās mazuļa mutīte, kad zīž krūti; vai ir kāds satraukums par svara dinamiku (ja vari raksturo to), kāds bija dzimšanas svars, kāds bija mazākais svars, cik tagad utt.; vai mazulis tiek potēts, kad bija pēdējā pote; cik silts istabā, kā saģērbts mazulis; vai ejat ārā, cik ilgi; cik un kādi ciemiņi nāk (vecvecāki arī ir ciemiņi); kā spēlējaties ar mazuli, kā spēlējas radinieki; kā vannojaties, patīk vai nepatīk; kādas vēl sūdzības, šaubas, jautājumi.

Kur un kā notiek konsultācija?

Mājās (māmiņu klubā), dzemdību nodaļā; telefoniski; elektroniskā sarakstē; konsultēšana ir ilglaicīga sadarbība (vēlams); konsultants sākotnēji mēģinās iegūt maksimāli daudz informācijas. Nenoklusē informāciju, pastāsti arī par nākotnes plāniem tuvākajiem mēnešiem! Konsultants sniegs tev plašu informāciju un atbildēs uz jautājumiem, uzdos mājas darbus. Kad viens būs paveikts, tiksi informēta par nākamo, jo situācija jāatrisina pakāpeniski. Informē konsultantu, ja rīkosies citādāk vai pieņem citus lēmumus, tad sadarbība būs veiksmīga.

Lai vienotos par konsultāciju mājas vizītē vai dzemdību nodaļā, sazinieties ar sev tuvāko konsultanti. Konsultācija ir bez maksas. Ja jābrauc uz citu rajonu, tad konsultante ar māmiņu individuāli vienojas par ceļa izdevumu kompensāciju.

Publicēts: 03.08.2009 09:42 [-0:+0]
Atslēgvārdi: bērni, mātes piens


Lasiet vēl

bērni

Rūpējies par savu auglību! 03.08.2009 09:16

Seksa sarunas ar bērniem 27.07.2009 16:06