Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Nakts, 17.02.2019
 +4..+6 °C
Vējš:  R, 6 m/s

Rīts, 17.02.2019
 +1..+3 °C
Vējš:  R, 4 m/s

Diena, 17.02.2019
 +3..+5 °C
Vējš:  ZR, 5 m/s

Vakars, 17.02.2019
 0..-2 °C
Vējš:  ZR, 3 m/s

Citas prognozes

VeselībaJa esi izvēlējusies valkāt kontaktlēcas

Ja esi izvēlējusies valkāt kontaktlēcas

Iegāde

Absolūti nepareizs ir uzskats, ka var vienkārši ienākt veikalā un tāpat vien iegādāties kontaktlēcas. Tieši tāpat ideja, ka krāsainās kontaktlēcas var nopirkt kā dāvanu draugam, nebūs visai laba. Optikas salona Vision Express optometriste Inga Borisikova skaidro: “Ja nekad neesat kontaktlēcas valkājusi, ir jāapmeklē acu ārsts, pirmkārt, lai pārbaudītu redzi, jo recepte gandrīz vienmēr nedaudz atšķiras no briļļu receptes, otrkārt, lai piemeklētu katram cilvēkam individuāli visatbilstošākās un ērtākās kontaktlēcas, un to valkāšana būtu patīkama un ērta, droša un acis nenogurtu. To nezinot, cilvēks nekad nemācēs kontaktlēcas pareizi ievietot, izņemt un, galvenais, kopt.”

Optometrists, lai piemeklētu visatbilstošākās kontaktlēcas, noskaidros, kādam nolūkam jūs vēlaties tās iegādāties - pastāvīgai valkāšanai, vai vienu reizi ielikt un aiziet uz diskotēku.

Pastāv gadījumi, kad tās lietot nedrīkst, arī par tiem ārsts jūs informēs. Visbiežāk kontaktlēcas nav ieteicamas cilvēkiem, kuriem ir acs gļotādas, plakstiņu vai acs slimības, alerģija, herpes infekcija, nekompensēts augsts acu iekšējais spiediens. Tāpat kontaktlēcas nedrīkst valkāt ļoti izteikta sausās acs sindroma gadījumā un pie dažām vispārējām slimībām.

Valkāšana

Kontaktlēcām ir ļoti daudz priekšrocību salīdzinājumā ar brillēm, bet tas nenozīmē, ka, lietojot kontaktlēcas, par brillēm var pilnībā aizmirst, jo acīm nepieciešama atpūta. Inga Borisikova skaidro: “Ar precīzi un pareizi izvēlētām kontaktlēcām iespējams iegūt kvalitatīvāku redzi un plašāku redzes lauku, nekā ar brillēm. Kontaktlēcas arī rada daudz labāku un nesamazinātu attēlu uz acs tīklenes, nemainās priekšmetu izmēri un attālumi, kā tas var būt ar brillēm. Arī kontaktlēcu izkrišanas risks ir ļoti mazs. Uzskats, ka tās viegli var izkrist, ir saglabājies no laikiem, kad vēl neražoja mīkstās lēcas, mūsdienās nu jau tas ir aplams.”

Kontaktlēcas varam iedalīt divās kategorijās - mīkstās un cietās. Mīkstās kontaktlēcas ir vispopulārākās - vairāk kā 80% visu kontaktlēcu valkātāju izvēlas tieši mīkstās lēcas, pie tām ir arī visvieglāk pierast, parasti tas aizņem vienu līdz divas dienas. Mīkstās kontaktlēcas ir vispiemērotākās aktīvam dzīvesveidam, tomēr tām ir krietni īsāks valkāšanas laiks nekā cietajām. Šeit svarīgi būtu pieminēt, ka nepareizs ir mīts - jo ilgāks kontaktlēcas valkāšanas termiņš, jo labāk, tieši otrādi - vislabāk izvēlēties kontaktlēcas, kuras paredzētas viena mēneša valkāšanai. Viens mēnesis, tas ir optimālais laiks, lai sasniegtu maksimālu valkāšanas baudījumu.

Cietās kontaktlēcas ir vislabāk piemērotas pacientiem ar ļoti lielu astigmātismu. Dažu modeļu pieļaujamais nēsāšanas termiņš var sasniegt pat divus gadus, taču pie tām ir stipri grūtāk pierast kā pie mīkstajām lēcām, process var aizņemt pat līdz divām nedēļām. Ir tikai reti atsevišķi gadījumi, kad pacientiem iesaka valkāt cietās kontaktlēcas.

Krāsainās kontaktlēcas tiek gatavotas uz mīksto kontaktlēcu bāzes, bet krāsojums uz lēcām samazina to gaisa caurlaidību, tādēļ šīs lēcas nav vēlams valkāt pastāvīgi, bet gan kā otrās kontaktlēcas atsevišķos gadījumos. Liela daļa kontaktlēcu ir rūpnieciski apstrādātas, lai tās aizsargātu arī pret UV starojumu, tomēr, valkājot kontaktlēcas, tiek aizsargāta tikai daļa acs, nevis visa acs gļotāda, tādēļ kontaktlēcu valkātājām būtu ieteicams valkāt arī saulesbrilles.

Daži svarīgi noteikumi

Ja vēlaties lietot kontaktlēcas, tad ļoti svarīga ir to kopšana un higiēna, tādēļ iesakām ievērot pāris noteikumus:

* Kontaktlēcas ir rūpīgi un, galvenais, pareizi jātīra un jākopj, jo tas samazina infekcijas iespējamības risku, nodrošinās labu redzamību un pietiekamu gaisa caurlaidību. Optometrists ieteiks tieši jūsu kontaktlēcām vislabāko kopšanas šķīdumu, kas jālieto tieši tā, kā norādīts. Bez konsultēšanās ar ārstu nevajadzētu mainīt kopšanas šķīdumu pret citu ražojumu, jo tiem var atšķirties ķīmiskie sastāvi un nav garantijas, ka tie saderēs tieši ar jūsu kontaktlēcu modeli. Acu pilienu vai jebkuru citu medikamentu lietošana ir jāsaskaņo ar acu ārstu. Uz kontaktlēcām nedrīkst nokļūt siekalas, nekāda veida krēmi, lakas un cita kosmētika.
* Dodoties peldēt ar ieliktām kontaktlēcām, ieteicams būtu uzvilkt peldbrilles.
* Kontaktlēcām ļoti svarīgs ir lietošanas termiņš. Katrām kontaktlēcām ir savs paredzētais lietošanas laiks, ko ir jāsāk rēķināt no pirmā kontaktlēcu ievietošanas brīža, neatkarīgi no tā, cik bieži jūs tās valkājat. Ja kontaktlēcas ir paredzētas vienam mēnesim, tad neatkarīgi no tā, vai jūs tās ielikāt vienu reizi, vai valkājāt katru dienu, pēc mēneša tās ir jāizmet.

Labām kontaktlēcām ir jābūt tādām, kuras mēs nejūtam un par tām pat aizmirstam. Ja ievērosiet visus iepriekšminētos lietošanas un kopšanas noteikumus un rīkosieties saskaņā ar acu ārsta ieteikumiem, tad kontaktlēcu valkāšana jums sniegs patiesu baudījumu un neierobežotu brīvību.

Publicēts: 18.08.2009 10:13 [-0:+0]
Atslēgvārdi: Kontaktlēcas


Lasiet vēl

Kontaktlēcas

Kontaktlēcas ar briljanta asarām 17.10.2008 09:53

Neredzamās brilles – kontaktlēcas 13.06.2007 16:46 1 [-2:+2]