Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Nakts, 16.01.2019
 -1..-3 °C
Vējš:  R, 5 m/s

Rīts, 16.01.2019
 -2..-4 °C
Vējš:  R, 4 m/s

Diena, 16.01.2019
 -1..-3 °C
Vējš:  DR, 3 m/s

Vakars, 16.01.2019
 -3..-5 °C
Vējš:  DA, 4 m/s

Citas prognozes

KriminālsPārsūdzot spriedumu, par karošanu «Islāma valsts» rindās četru gadu vietā tiek pie desmit

Par karošanu «Islāma valsts» rindās apsūdzētajam Mārtiņam Grīnbergam Rīgas apgabaltiesa šodien piesprieda 10 gadus un trīs mēnešus ilgu ieslodzījumu. Vienlaikus pirmās instances tiesa Grīnbergu attaisnoja par piedalīšanos noziedzīgas organizācijas noziegumos pret cilvēci vai kara noziegumos. Pirmās instances tiesa piesprieda apsūdzētajam četru gadu cietumsodu par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā.

Pēc sprieduma nolasīšanas Grīnbergs paudis, ka neuzskata šo spriedumu par godīgu, skaļi proklamējot, ka tiesas spriedums ir valsts korumpētības pazīme, kā arī to, ka «īstie teroristi ir valsts».

Savukārt Grīnberga advokāts Raitis Mediņš norādījis, ka apgabaltiesas spriedums noteikti tiks pārsūdzēts kasācijas kārtībā Augstākajā tiesā. Viņš nevarēja komentēt sīkākas detaļas, norādot, ka viņam ir nepieciešams iepazīties ar pilno spriedumu.

Grīnbergs savā pēdējā vārdā paziņoja, ka vairs netic islāmam un tā vietā ir pievērsies kristietībai.

Mudināja piespriest maigāku sodu

Grīnbergs norādīja, ka pats brīvprātīgi atgriezies Latvijā, pieprasot deportāciju no Turcijas, tādējādi riskējot ar savu dzīvību. Tāpat viņš norādīja, ka ir sadarbojies ar Somiju, palīdzot cīnīties ar starptautisko terorismu. Apsūdzētais mudināja mīkstināt viņam piemēroto sodu, norādot - ja tiktu atbrīvots, viņam būtu vairāk iespējas palīdzēt sabiedrībai, stāstot savu stāstu un atgādinot, kādas briesmas var radīt pievienošanās teroristiskām organizācijām. Apsūdzētais vairākkārtīgi apgalvoja, ka ne reizi nav šāvis ar ieroci uz cilvēkiem vai pat tēmējis uz kādu.

Noslēgumā Grīnbergs aicināja tiesu lemt taisnīgi un izteica nožēlu par izdarīto.

Pirmās instances tiesa Grīnbergu attaisnoja par piedalīšanos noziedzīgas organizācijas noziegumos pret cilvēci vai kara noziegumos. Tomēr tiesa piesprieda apsūdzētajam četru gadu cietumsodu par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā.

Pirmās instances tiesā prokurore apsūdzēto lūdza sodīt ar 11 gadu brīvības atņemšanu. Spriedumu jaunietis pārsūdzēja, protestu iesniedza arī prokuratūra, lai gan apsūdzētais jaunietis savu vainu viņam inkriminētajos noziegumos neatzīst.

Rīgas tiesu apgabala prokuratūra jaunietim cēlusi apsūdzību pēc diviem Krimināllikuma pantiem, proti, par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā un piedalīšanos noziedzīgas organizācijas noziegumos pret cilvēci vai mieru, vai valsti vai kara noziegumos. Krimināllikums par piedalīšanos noziedzīgas organizācijas noziegumos pret cilvēci vai mieru, vai valsti vai kara noziegumos paredz mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu no desmit līdz 20 gadiem.

Prokuratūrā iepriekš apstiprināja, ka apsūdzētais darbojies teroristu grupējuma «Daesh» pusē. Pagājušā gada vasarā Drošības policija (DP) ieguva informāciju, ka minēto Latvijas pilsoni ir aizturējušas Turcijas varas iestādes, kas septembrī pieņēma lēmumu par šīs personas deportēšanu. Pēc deportācijas no Turcijas DP konvojēja jaunieti uz Latviju, kur viņš tika aizturēts.

Kā iepriekš apgalvoja jaunieša advokāts Raitis Mediņš, atrodoties Sīrijā, Grīnbergs neesot piedalījies bruņotās sadursmēs ne ar karojošām pusēm, ne ar civiliedzīvotājiem.

Latvijas Televīzija iepriekš vēstīja, ka

jaunietis esot no Brocēniem, labi pratis angļu valodu, daudz laika pavadījis internetā un, mācoties 12. klasē, reģistrējies vienā no lielākajiem musulmaņu forumiem.

Jaunietis intervijā Latvijas Televīzijai apgalvojis, ka uz Sīriju devies, jo viņu aizrāvusi islāma kalifāta ideja un viņš «meklējis patiesību». Jaunietis esot domājis iesaistīties islāma valsts veidošanā kā civilists, nepiedaloties karadarbībā, viņš esot vēlējies palīdzēt vietējiem iedzīvotājiem. Jaunietis apgalvojis, ka, vēl Latvijā esot, neesot apjautis teroristu nežēlību, lai arī tā plaši tika aprakstīta masu medijos.

Par savu naudu jaunietis aizbraucis uz Turciju, no turienes pārieta Sīrijas robeža un nonākts pie kāda «Daesh» grupējuma, kur viņam atņemti dokumenti un visas mantas. Tad viņu sākuši apmācīt karadarbībai, no kā izvairīties neesot bijis iespējams. Tobrīd jaunietis sapratis, ka tas nav gluži tas, ko viņš vēlas darīt Sīrijā, tāpēc sācis meklēt iespējas nokļūt atpakaļ Latvijā. Tas esot bijis ļoti sarežģīti, un šo mēģinājumu gaitā viņu Rakā noķēruši «Daesh» cilvēki un ielikuši cietumā, kur viņš pavadījis piecus mēnešus. Pēc jaunieša teiktā, cietumā esot tūkstošiem cilvēku, kuri sapratuši «Daesh» ideoloģijas ekstrēmo dabu un grib tikt prom no islāma valsts, taču neatrod šādas iespējas.

Jaunieti esot bijis plānots sodīt, nosūtot uz karadarbības karstākajiem punktiem par «lielgabalu gaļu», taču pārvietošanas laikā jaunietim ar vēl pieciem cilvēkiem izdevies izbēgt, lai arī trīs no bēgļiem nošauti. Jaunietis ticis līdz Turcijas robežai, kur viņu arestējuši turki, kuriem viņš izteicis lūgumu nogādāt viņu atpakaļ Latvijā.

Publicēts: 16.11.2017 16:19 [-0:+0]
Atslēgvārdi: cietumsods, darbošanās, islāma valsts, pārsūdzēt, spriedums, vairāk


Lasiet vēl

cietumsods

Jūlijā 17 nelegālie robežas šķērsotāji no Vjetnamas būs izcietuši cietumsodu 28.06.2017 09:37

Krievijā nosacīts cietumsods uzņēmējam par Latvijā nopirkta tanka kontrabandu 23.03.2017 14:11

darbošanās

Vīķe-Freiberga: Prezidents darbojas kā parlamenta otrā palāta jeb senāts 14.11.2017 16:21

islāma valsts

Tiesa: Spriedums par karošanu Islāma valsts rindās var veidot tiesu praksi līdzīga satura lietās 16.11.2017 16:17

Stambulā aizdomās par saistību ar «Islāma valsti» aiztur 82 ārzemniekus 10.11.2017 16:33

pārsūdzēt

Saeimas Kancelejas direktors pieļauj, ka Saeimai būs jāmaksā par darbinieku goda aizskaršanu 27.03.2017 16:06

RMS pārsūdzēs Konkurences padomes uzlikto € 87 948 sodu 13.03.2017 16:05

spriedums

Tiesa: Spriedums par karošanu Islāma valsts rindās var veidot tiesu praksi līdzīga satura lietās 16.11.2017 16:17

Prokurors: Tiesas spriedums Lemberga krimināllietā iespējams nākamā gada rudenī 03.10.2017 16:34

vairāk

Vecāki ar diviem vai vairāk bērniem nākamgad saņems piemaksas 15.11.2017 16:38

Astoņos mēnešos Latvijā saražots par 0,11% vairāk alkoholisko dzērienu 16.10.2017 16:32