Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

ĀrzemēsUkrainas tiesa atbrīvo deviņus protestētājus, bet opozīcija ir vīlusies sarunāsUkrainas tiesa atbrīvojusi deviņus protestētājus, kas arestēti sadursmēs ar miliciju opozīcijas protestu laikā.Tikmēr opozīcijas līderi, kuri šodien tikās ar prezidentu Viktoru Janukoviču, paziņojuši, ka ir vīlušies «apaļā galda» sarunās. Tām, acīmredzot, nav izdevies mazināt spriedzi, kas valda Ukrainā, kur nedēļas nogalē Kijevā gaidāmi gan jauni opozīcijas protesti, gan prezidenta partijas atbalstītāju demonstrācijas


Jau vēstīts, ka Ukrainā sākusies lielākā politiskā krīze kopš 2004.gada Oranžās revolūcijas.

Novembra beigās Viļņā notikušajā Austrumu partnerības samitā Janukovičs neparakstīja asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību (ES), un kopš tā brīža Kijevā norisinās opozīcijas protesta akcijas.

Šodien atbrīvotie protestētāji tika arestēti 30.novembrī, kad milicija, pielietojot brutālu spēku, Kijevas centrā izklīdināja protesta kustības dalībniekus.

Laikraksts «Ukrajinska Pravda» vēsta, ka atbrīvotajiem protestētājiem piemērots daļējs mājas arests, citi ierobežojumi vai naudassods un krimināllietas, kas uzsāktas pret viņiem, nav slēgtas.

Viens no atbrīvotajiem ir 27 gadus vecais Igors Previrs, kuram sākotnēji tika piemērots pirmstiesas apcietinājums uz diviem mēnešiem par masu nekārtību organizēšanu, par ko draud līdz pat astoņiem gadiem ilgs cietumsods.

Arestēto protestētāju atbrīvošana bija viena no protestu kustības prasībām, bet opozīcijas līderi, kuri šodien tikās ar Janukoviču, pēc «apaļā galda» sarunām sacīja, ka tajās nav sperts ne solis tuvāk opozīcijai.

«Man radās iespaids, ka varasiestādes šodien neieklausījās nevienā pašā no opozīcijas prasībām,» paziņoja bijušais pasaules čempions boksā un opozīcijas partijas UDAR līderis Vitālijs Kļičko.

Ar Janukoviču tikās arī opozīcijas partijas «Batkivščina» («Tēvzeme») līderis Arsēnijs Jaceņuks un Ukraiņu nacionālistu partijas Visukrainas savienība «Svoboda» («Brīvība») parlamenta frakcijas vadītājs Oļegs Tjagņiboks.

Šī bija opozīcijas līderu pirmā tikšanās ar Janukoviču kopš protestu sākuma pirms trim nedēļām.

Janukovičs sarunās apsolīja amnestiju protestu laikā arestētajiem cilvēkiem un moratoriju drošības spēku akcijām. Sīkāk prezidents nepaskaidroja.

«Es vēršos pie visiem pilsoņiem ar lūgumu nomierināties un apturēt konfrontāciju,» paziņoja Janukovičs.

Opozīcija, kura uzstājusi, ka premjerministra Mikolas Azarova valdībai ir jāatkāpjas un milicija ir jāsoda par protestētāju piekaušanu, paziņojusi, ka prezidenta solījumi nav ne tuvu pietiekami.

«Mēs vēlamies redzēt skaidrus soļus laukā no krīzes,» uzsvēra Kļičko.

Tikmēr Ukrainas premjerministra pirmais vietnieks Sergejs Arbuzovs ceturtdien Briselē paziņoja, ka Ukraina drīz parakstīs sadarbības līgumu ar ES, bet Azarovs šodien atkal brīdināja par šāda līguma negatīvo ietekmi uz valsts ekonomiku.

Ukrainas opozīciju satrauc otrdien paredzētais Janukoviča brauciens uz Krieviju, kur Ukrainas līderim ieplānota tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Muitas savienībā līdzās Krievijai ietilpst arī Kazahstāna un Baltkrievija, bet šai savienībai vēl plāno pievienoties arī Armēnija un Kirgizstāna.

Vairums analītiķu gan uzskata, ka savienība būs pilnvērtīga tikai tad, ja tai pievienosies arī Ukraina.

Putins ceturtdien paziņoja, ka Ukraina joprojām ir aicināta pievienoties Muitas savienībai, taču Maskava neko neuzspiež Kijevai.

«Mūsu galvenais uzdevums ir nepieļaut, ka prezidents Janukovičs vizītes laikā Krievijā piekrīt pievienoties muitas savienībai,» ceturtdien uzsvēra Jaceņuks.

Opozīcija ir aicinājusi tautu svētdien pulcēties uz masu protestiem Kijevā, kur demonstrāciju plāno arī Janukoviča atbalstītāji.

Kļičko brīdināja Janukoviču nesūtīt miliciju izjaukt opozīcijas demonstrāciju, uzsverot, ka šādam solim būtu briesmīgas sekas gan valstij, gan Janukovičam personīgi.

Opozīcijas un prezidenta sarunas vadīja bijušais Ukrainas prezidents Leonīds Kravčuks un tajās piedalījās arī baznīcas līderi, parlamenta spīkers, ārlietu ministrs un citas augsta ranga figūras.

Tikmēr Kijevas centrā joprojām protestē tūkstošiem opozīcijas atbalstītāju, kuri sākuši paplašināt savu protesta nometni ārpus Neatkarības laukuma robežām.

«Cilvēki nāk un nāk, mēs nezinām, kur viņus likt,» ziņu aģentūrai AFP norādīja kāds 33 gadus vecs protestētājs no Ukrainas dienvidiem.

ES prezidētājvalsts Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs telefonsarunā ar AFP žurnālistu sacīja, ka Ukrainas amatpersonas apliecinājušas viņam, ka centīsies saglabāt mieru.

«Man tika teikts, ka policija neplāno izmanto spēku pret demonstrantiem,» atklāja Linkevičs, kurš Kijevā tikās ar Ukrainas ārlietu ministru un Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretāru.

Pēc milicijas mēģinājumiem izklīdināt protestētājus, demonstranti ir nostiprinājuši savas barikādes Neatkarības laukumā. Tās apjoztas ar dzeloņdrātīm un Ukrainas un ES karogiem.

Publicēts: 14.12.2013 12:58 [-0:+0]
Atslēgvārdi: Opozīcija, protestētāji, sarunas, tiesa, Ukraina


Lasiet vēl

Opozīcija

Janukovičs ierosina amnestēt arestētos opozīcijas protestētājus 13.12.2013 21:02

Ukrainas opozīcija mudina nedēļas nogalē rīkot masu protestus 13.12.2013 20:38

protestētāji

Ukrainas karaspēka vienība Kijevā atteikusies pildīt pavēli 12.12.2013 11:13

Tomātu lieta: protestētāji izjauc tiesas sēdi 28.02.2012 12:47

sarunas

Ukrainas opozīcija izvirza nosacījumus sarunām politiskās krīzes pārvarēšanai 04.12.2013 14:28

Islande uz nenoteiktu laiku pārtrauc sarunas par iestāšanos ES 13.09.2013 18:37

tiesa

Par kukuļdošanu apsūdzētajam Munkevicam lūdz piespriest piecus gadus cietumā 13.12.2013 21:59

Krievijas Augstākā tiesa liek pārskatīt «Pussy Riot» spriedumus 12.12.2013 12:35

Ukraina

Janukovičs ierosina amnestēt arestētos opozīcijas protestētājus 13.12.2013 21:02

Ukrainas opozīcija mudina nedēļas nogalē rīkot masu protestus 13.12.2013 20:38