Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Vakars, 21.02.2019
 -3..-5 °C
Vējš:  ZA, 3 m/s

Nakts, 22.02.2019
 -6..-8 °C
Vējš:  Z, 3 m/s

Rīts, 22.02.2019
 -6..-8 °C
Vējš:  Z, 4 m/s

Diena, 22.02.2019
 0..-2 °C
Vējš:  ZR, 6 m/s

Citas prognozes

IekšzemēPar neveiksmīgu ceļojumu jāmaksā pašam

Turcija, Ēģipte un Francija vēl nesen bija Latvijas ceļotāju iecienītāko tūrisma galamērķu saraksta augšgalā, taču teroristu uzbrukumi un nestabilitāte tūrisma tendencēs ienes savas korekcijas. Tūristu skaitam jūtami samazinoties, krītas ceļojumu cenas uz šīm valstīm. Lētās cenas ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ daudzi ceļotgribētāji no Latvijas neuzklausa Ārlietu ministrijas ieteikumus atturēties no tādu valstu, kurās valda nemieri un ir augsti teroraktu riski, apmeklēšanas.

Lai arī militārā apvērsuma mēģinājums Turcijā ir neitralizēts, pārliecības, ka nemieri šajā valstī beigušies, trūkst. Tomēr, kā liecina Latvijas tūrisma aģentūru informācija, ceļotājus tas īpaši nebaida. Arī tūrisma firmas, neskatoties uz Ārlietu ministrijas brīdinājumu pagaidām labāk atturēties no šīs valsts apmeklējuma, plānus nemaina un reisus neatceļ.

Ja ceļotājs pēdējā brīdī nolēmis atteikties no brauciena uz riska zonā iekļautu valsti, visticamāk, par braucienu samaksāto naudu viņš zaudēs. Tūrisma aģentūru līgumos iekļauts punkts, kurš nosaka, cik lielu kompensāciju klients saņem līguma laušanas gadījumā. Ja cilvēks izlēmis atteikties no ceļojuma desmit dienas līdz nedēļu pirms plānotā brauciena, viņš zaudē visu par ceļojumu samaksāto summu. Tāpat tūrisma firmām ir tiesības nemaksāt atlīdzību par nenotikušu ceļojumu, ja pie tā vainojami nepārvaramas varas apstākļi, kurus operators nevarēja paredzēt vai novērst, arī ievērojot visu nepieciešamo piesardzību. Jāņem vērā, ka ikvienam tūroperatoram ārkārtējos gadījumos ir pienākums sniegt tūristiem visu nepieciešamo palīdzību.

Lai arī dzīve Turcijā pamazām atgriežas normālā gultnē, jāatceras, ka force majeure apstākļi tajā vēl ir iespējami. Joprojām ir spēkā Ārlietu ministrijas aicinājums Latvijas valstspiederīgajiem palikt savās mītnes vietās un izvairīties no tādu vietu apmeklējumiem, kur pulcējas daudz cilvēku. Tieši šādus objektus par saviem mērķiem visbiežāk izvēlas teroristi. Tāpat zināms, ka Ārlietu ministrija apsvērusi arī plānu par mūsu valsts iedzīvotāju evakuāciju no Turcijas. Pagaidām gan tā realizācija neesot nepieciešama.

Tomēr dzīve ir dzīve, un valstīs, kurās ir liela teroraktu iespējamība vai valda politiskā nestabilitāte, situācija var mainīties vienā mirklī. Tādēļ, pirms doties uz šādām valstīm, vēlams nodrošināties ar Latvijas Republikas diplomātiskās vai konsulārās pārstāvniecības tālruņa numuriem. Ja attiecīgajā valstī Latvijas konsulāta nav, pēc palīdzības var vērsties jebkuras citas Eiropas Savienības valsts konsulārajā dienestā. Pirms doties uz ārvalstīm, vēlams apdrošināt savu dzīvību, veselību un mantu, jo, lai arī Latvijas konsulāts nelaimē nokļuvušajam tūristam sniegs visu nepieciešamo palīdzību, tas nav bezmaksas pakalpojums. Latvijas budžetā šādiem mērķiem atsevišķi līdzekļi nav paredzēti. Piemēram, ja nepieciešama medicīniskā palīdzība vai transportēšana uz Latviju, tad visas izmaksas jāsedz pašam cietušajam vai viņa tuviniekiem. Savukārt ja persona ir apdrošinājusies, tad noteiktas izmaksas sedz apdrošināšanas kompānija.

Atrodoties ārzemēs nav izslēgta situācija, kad ceļotājs paliek bez iztikas līdzekļiem. Arī šādos gadījumos iespējams vērsties pēc palīdzības Latvijas vēstniecībā, lai ar tās palīdzību sazinātos ar tuviniekiem Latvijā, kuri ar Western Union palīdzību vai Ārlietu ministrijas konsulārajā departamentā var veikt nepieciešamās summas pārskaitījumu. Pēc apliecinājuma saņemšanas, ka nauda iemaksāta, neveiksmīgajam ceļotājam izmaksās tās ekvivalentu no pārstāvniecības līdzekļiem. Arī tad, ja nozagta, pazaudēta vai sabojāta pase, jāvēršas Latvijas pārstāvniecībā pagaidu ceļošanas dokumenta - atgriešanās apliecības - noformēšanai.

Tomēr ir situācijas, kad Latvijas un arī citu Eiropas Savienības valstu pārstāvniecību iespēja sniegt konsulāro palīdzību ir ierobežota. Tas attiecas uz valstīm ar ļoti nestabilu iekšējo situāciju. Tādos gadījumos Ārlietu ministrija ceļotājiem stingri iesaka atturēties no attiecīgo valstu apmeklēšanas. Tādēļ, ja nu kādam ekstremālu izjūtu cienītājam par katru cenu gribas šādas valsti apmeklēt, ar sekām jārēķinās pašam. Vienīgais, kas obligāti jāizdara, ir tādas dzīvības un veselības apdrošināšanas polises iegāde, kas paredz arī personas repatriāciju slimības vai nāves gadījumā.

Publicēts: 20.07.2016 16:14 [-0:+0]
Atslēgvārdi: ceļošana, firmas, terors, tūrisms, valstis


Lasiet vēl

ceļošana

Telekanāls: «Islāma valsts» džihādisti ceļošanai izmanto rietumniekiem nozagtas pases 13.05.2015 09:41

Pirms svētkiem atkārtojiet, kādas ir jūsu tiesības ceļojot 25.12.2014 14:38

firmas

Jaunas firmas - Cerība resnīšiem, Guntiņas midziņa un Advancētie vegāni 04.04.2014 18:39

Aptur grupējumu, kas caur 80 firmām no valsts izkrāpis 1,7 miljonus 25.03.2014 14:15

terors

Vācijā nošauts afgānis pēc uzbrukuma ar cirvi vilcienā 19.07.2016 16:30

Zanders: Pēdējā piliena problēma 18.07.2016 16:46

tūrisms

Spānijā un Portugālē protesti tūristu paisuma dēļ 31.05.2016 15:16

Tūristu skaits Turcijā turpina samazināties 27.05.2016 15:32

valstis

Nosauktas valstis, kur vislabāk piedzimt 25.11.2012 11:51

Persijas līča valstis izraida Sīrijas vēstniekus 08.02.2012 12:22