Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Nakts, 15.01.2019
 -4..-6 °C
Vējš:  DR, 4 m/s

Rīts, 15.01.2019
 -5..-7 °C
Vējš:  DR, 4 m/s

Diena, 15.01.2019
 0..-2 °C
Vējš:  ZR, 6 m/s

Vakars, 15.01.2019
 0..-2 °C
Vējš:  ZR, 6 m/s

Citas prognozes

IekšzemēŠleseram KNAB esot bijis informators

Oligarhu lietā noklausītās sarunas viesnīcā «Rīdzene» ir autentiskas, turklāt toreizējais politiķis Ainārs Šlesers apgalvojis, ka viņam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) ir informators, šodien «oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijā paziņoja eksprezidents Valdis Zatlers.

Zatlera uzklausīšana uzreiz tika sākta ar komisijas vadītājas Ingūnas Sudrabas (NSL) jautājumiem. Viņa jautāja, kas Zatleram zināms par «Rīdzenes» sarunām laikā, kad viņš bija Valsts prezidents.

(Papildināta visa ziņa.)

«Es pilnīgi droši varu teikt, ka tās (sarunas) ir autentiskas,» uzsvēra Zatlers. Par noklausīšanos viņu informējis toreizējais politiķis Šlesers, kurš prezidentam sūdzējies par to, ka viņu noklausoties KNAB un viņam par šo faktu esot informators birojā. Šlesers lūdzis Zatleram kā prezidentam šajā sakarā «darīt kaut ko».

Šlesers gan atteicies atklāt Zatleram informatora vārdu. Ņemot vērā, ka Zatlers kā prezidents nebija tiesīgs iejaukties izmeklēšanā, tad abu saruna tā arī noslēgusies.

Zatlers nenoliedza, ka viņam kā prezidentam interesējusi oligarhu lietas izmeklēšanas gaita un kad šī lieta tiks nodota tiesai. Pēc tikšanās ar Šleseru ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers toreizējam prezidentam apstiprinājis, ka sarunu noklausīšanās process ir ieildzis, taču darīšot visu iespējamo, lai lieta tiktu nodota tiesai.

Zatlers uzskata, ka viesnīcā noklausītās sarunas nebija politiskas sarunas, bet sarunu dalībnieki bija «savējo klubiņš», kas apsprieda «slepenas sarunas ar slepeniem dalībniekiem par savtīgām interesēm.» Tās nebija politiskas sarunas starp koalīciju, bet sarunas starp ietekmīgiem cilvēkiem.

Bijušais Valsts prezidents skaidroja, ka politiskām sarunām jānotiek, piemēram, koalīcijas padomē. Šīs padomes dalībnieki tiekas Saeimas telpās, padomes sēžu fakts ir publisks un pēc koalīcijas partneru diskusijām notiek preses konference. «Par «Rīdzenes» sarunām neviens neko nezin, tajās ir pozīcija un koalīcija un pēc tam nenotiek preses konference,» atšķirību skaidroja Zatlers.

Zatlers piekrita, ka Latvijā līdzīgi kā citviet rietumvalstīs ir nepieciešams likums, kas regulē lobēšanu, taču Rīdzenes sarunas nav nekāds lobisms, bet ietekmes pārdalīšana.

Šlesers 30.oktobrī parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē pauda, ka neesot publiskotas tās sarunas, kur Zatlers «zvana un lūdzas», lai politiķis atbalsta Zatlera pārvēlēšanu prezidenta amatā. Ņemot vērā, ka Šlesers neesot paudis atbalstu, vēlāk sekojusi parlamenta atlaišana. Zatlers šodien komisijas sēdē norādīja, ka Šlesera teiktais ir absolūti meli un tas liecinot, ka Šleseram melot ir norma.

Jau ziņots, ka viesnīcā «Rīdzene» noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess KNAB un prokuratūrā tika izbeigts.

Pēc tam, kad Saeima 2011.gada 26.maijā nedeva atļauju KNAB veikt kratīšanu toreizējā Saeimas deputāta Šlesera dzīvesvietā, Zatlers kā toreizējais prezidents 2011.gada 28.maijā, ierosināja referendumu par Saeimas atlaišanu. Par Saeimas atlaišanu nobalsoja lielākā daļa vēlētāju.

Saistībā ar informācijas nopludināšanu par politiķu noklausīšanos viesnīcā «Rīdzene» prokuratūra izmeklēja kriminālprocesu par valsts noslēpumu saturošu ziņu izpaušanu. Šajā lietā bija apsūdzēta KNAB darbiniece, viņas vīrs un bijušais iekšlietu ministrs Dzintars Jaundžeikars.

Visi apsūdzētie savu vainu atzina pilnībā, un, ņemot vērā izdarītā nozieguma raksturu, apsūdzēto personības 2012.gadā prokurore piemērojusi priekšrakstu par sodu. Apsūdzētajiem piemēroja piespiedu darbu vai naudas sodu.

Publicēts: 04.12.2017 16:21 [-0:+0]
Atslēgvārdi: Ainārs Šlesers, informators, informācija, KNAB, oligarhu lieta, rīdzene, sarunas


Lasiet vēl

Ainārs Šlesers

Gulbis viesnīcā «Rīdzene» ar Šleseru apspriedis nozares problēmas, taču «oligarhu lietā» pratināts n 27.11.2017 16:31

Bojārs norāda uz Lemberga, Šlesera un Šķēles periodiem «Dienā» 27.11.2017 16:28

informācija

Eiropā inficēšanās ar HIV bieži tiek diagnosticēta par vēlu 28.11.2017 16:34

Akadēmiskā informācijas centra direktore: Centrs nodrošina būtisku funkciju, bez kuras valsts nevar 17.11.2017 14:46

KNAB

Dūklavs: Lemberga ietekme uz ZZS ir stipri pārspīlēta 04.12.2017 16:17

DP sākusi vērtēt KNAB pārbaudes slēdzienu par «oligarhu sarunu» noplūdi 30.11.2017 16:32

oligarhu lieta

Gulbis viesnīcā «Rīdzene» ar Šleseru apspriedis nozares problēmas, taču «oligarhu lietā» pratināts n 27.11.2017 16:31

Lembergu uz «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdi paredzēts aicināt janvārī 27.11.2017 16:26

rīdzene

Gulbis viesnīcā «Rīdzene» ar Šleseru apspriedis nozares problēmas, taču «oligarhu lietā» pratināts n 27.11.2017 16:31

Straume: «Rīdzenes» sarunu skandālā KNAB jāpabeidz tikai pārbaude par sarunu nokļūšanu publiskajā te 04.10.2017 16:48

sarunas

Vācijas «lielās koalīcijas» sarunas varētu sākties tikai nākamgad 27.11.2017 16:29

Judins saņēmis Šlesera atteikumu «satikties un izrunāt lietas» 31.10.2017 16:09