Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Nakts, 10.12.2018
 +1..+3 °C
Vējš:  DA, 4 m/s

Rīts, 10.12.2018
 0..+2 °C
Vējš:  DA, 3 m/s

Diena, 10.12.2018
 +2..+4 °C
Vējš:  D, 2 m/s

Vakars, 10.12.2018
 +1..+3 °C
Vējš:  DR, 1 m/s

Citas prognozes

IekšzemēAfganistānā nogalināts kaujinieku grupējuma Taleban ietekmīgākais komandieris

ASV vadītie spēki nedēļas nogalē nogalinājuši mullu Dadullu, kurš bija galvenais Taleban militāro operāciju komandieris Afganistānā. Vienkājainais kaujinieks bija bēdīgis slavens ar savu nežēlību, viņš bija atbildīgs par daudzu cilvēku nogalināšanu, ķīlnieku sagūstīšanu un galvas nogriešanu gūstekņiem.

Mulla Dadulla bija cieši saistīts ar Taleban galveno vadoni mullu Muhammedu Omaru un teroristiskās organizācijas Al Qaeda līderi Osamu bin Ladenu. Viņš ir ietekmīgākais Taleban līderis, kurš iznīcināts Afganistānā kopš Taleban režīma krišanas 2001.gada nogalē. NATO vadītie spēki uzskata, ka viņa nāve ir smags trieciens Afganistānas nemierniekiem.

“Mulla Dadulla bija Taleban mugurkauls. Viņš bija brutāls un nežēlīgs komandieris, kurš nogalināja un nogrieza galvu afgāņu civiliedzīvotājiem,” vēsta Kandahāras provinces gubernators Asadulla Halīds. Kaujinieku vadonis tika nogalināts sestdien Hīlmendas provincē kopīgā ASV vadīto spēku, NATO un Afganistānas armijas operācijā. Agrāk jau vairākkārt izskanējušas ziņas par mullas Dadullas nāvi, bet šoreiz viņa līķis tika parādīts žurnālistiem. Aculiecinieki vēsta, ka līķim nebija kreisās kājas, galvā un vēderā ir ložu radītās brūces. Taleban pārstāvji gan nolieguši ziņas par sava komandiera nāvi, jo tas esot tikai Afganistānas valdības propagandas triks.

Mulla Dadulla zaudēja kāju cīņā pret padomju armiju, kas 80.gados karoja Afganistānā. Vēlāk viņš kļuva par Taleban komandieri un cīnījās pret opozīcijas spēkiem. Pēc Taleban režīma krišanas viņš turpināja cīņu un kļuva par ietekmīgāko kaujinieku komandieri. Nesen sarunā ar BBC korespondentu viņš dižojās, ka Taleban ir simtiem pašnāvnieku, kas gatavi doties uzbrukumā pret ārvalstu karavīriem.

Pēc analītiķa Rahimullas Jusufzaji domām, Taleban būs grūti atrast mullas Dadullas aizstājēju. “Taleban tas ir lielākais zaudējums sešu gadu laikā. Es nedomāju, ka viņiem izdosies atrast kādu tikpat pārdrošu un ietekmīgu.” R.Jusufzaji gan uzskata, ka daudziem Taleban kaujiniekiem nepatika mullas Dadullas nežēlīgās cīņas metodes, piemēram, galvas nogriešana ķīlniekiem.

Maz ticams, ka viņa nāve izraisīs Taleban pretestības apsīkšanu, jo arī Irākas teroristi nepārtrauca cīņu pēc Al Qaeda līdera Abū Musāba el Zarkāvi nāves pagājušā gada vasarā. “Šādās organizācijās cilvēki ir aizstājami, jo vienmēr ir otrais un trešais slānis. Viņš bija ietekmīgs, par to nav šaubu. Tā ir morāla uzvara, bet viņš ir aizstājams,” uzskata pretterorisma pētnieks Mustafa Alani.

Publicēts: 14.05.2007 12:16 -1 [-2:+1]
Atslēgvārdi: gūstekņi, Taleban