Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Nakts, 10.12.2018
 +1..+3 °C
Vējš:  DA, 4 m/s

Rīts, 10.12.2018
 0..+2 °C
Vējš:  DA, 3 m/s

Diena, 10.12.2018
 +2..+4 °C
Vējš:  D, 2 m/s

Vakars, 10.12.2018
 +1..+3 °C
Vējš:  DR, 1 m/s

Citas prognozes

IekšzemēAtklāta atjaunotā Ziedoņdārza strūklaka

Šodien, pēc divdesmit gadu klusēšanas, atsākusi darboties Ziedoņdārza strūklaka. Par pašvaldības līdzekļiem un ar uzņēmēju SIA Dommo atbalstu strūklakai veikts remonts - atjaunots tās baseins, centrālā vāze, hidraulika un elektrības padeve. Tāpat ir veikts apkārtējās teritorijas labiekārtojums un uzstādītas četras jaunas granīta vardītes, kas ir šīs strūklakas vēsturiskie elementi. Kopumā strūklakas remonts izmaksājis vairāk nekā 100 tūkstošus latu, TVNET informēja SIA ”Dommo” sabiedrisko attiecību konsultante Dana Hasana.

Atjaunoto strūklaku Ziedoņdārzā atklāja Rīgas mērs Jānis Birks, pašvaldības aģentūras ”Rīgas dārzi un parki” direktors Agris Kalnkaziņš un ”Ziedoņdārza māju” attīstītāju SIA Dommo pārstāvis Jānis Komisars.

Atklājot Ziedoņdārza strūklaku, Rīgas domes priekšsēdētājs Jānis Birks sacīja:

”Rīgas parkiem un dārziem arvien bijusi izcila nozīme pilsētas tēla veidošanā. Mēs patiesi varam lepoties ar tādiem izciliem Rīgas dārzu veidotājiem kā G.Kufaltu un A.Zeidaku, kas atstājuši mums mantojumā Kanālmalas, Esplanādes, Arkādija parka, Mežaparka un Ziedoņdārza skaistos apstādījumus. Ziedoņdārzs ticis ierīkots laika posmā starp I. un II. pasaules karu, un bijis viens no pirmajiem pilsētas parkiem, kas ierīkots starp dzīvojamo namu kvartāliem un veidots par dārzu renesansi dēvētā gaumē - ar apstādījumiem, estrādi, strūklaku.

Laika griežos dārzs bija daudz cietis un man patiess prieks, ka pēdējo gadu laikā esam raduši līdzekļus šī Rīgas vēsturiskā parka sakopšanā, pamazām atgriežot tam vēsturisko spožumu un romantismu, par ko runājis Aleksandrs Čaks.”

Pašvaldības aģentūras ”Rīgas dārzi un parki” direktors Agris Kalnkaziņš uzsvēra, ka ir ieguldīts liels darbs, līdzekļi un arī cilvēku entuziasms, lai šajā vasarā Rīgā uzsāktu darboties trīs strūklakas. Diemžēl jau divas no šogad atjaunotajām strūklakām ir cietušas mūsu pašu pilsētnieku vandālisma dēļ.

”Ziedoņdārzs ir viens no skaistākajiem Rīgas parkiem, kas sakārtojies pēdējo gadu laikā pateicoties arī uzņēmēju SIA Dommo atbalstam, labiekārtojot parka bērnu laukumu un palīdzot strūklakas atjaunošanā. Gribētu ikvienu aicināt novērtēt mūsu pilsētas skaistos parkus, saudzēt tos un priecāties par katru atjaunotu strūklaku, krāšņajiem apstādījumiem un zālieniem,” papildina A. Kalnkaziņš.

Kā tika informēts iepriekš, ”Ziedoņdārza māju” attīstītājs SIA Dommo uzņēmies iniciatīvu atjaunot arī šobrīd tukšojošo un pusgruvušo bijušo Ziedoņdārza pavijona ēku, ierīkojot tās vietā dārza kafejnīcu. Paviljona rekonstrukcijas darbus plānots pabeigt šī gada rudenī, atjaunojot sākotnējo parka paviljona veidolu un tā respektējot vēsturisko vērtību. Ierīkojot dārza kafejnīcu, paredzēts izbūvēt arī vairākas publiskas tualetes.

”Ziedoņdārza māju” attīstītāju, SIA Dommo valdes loceklis Valdis Gailītis uzskata, ka tā ir normāla prakse, kad uzņēmēji dod savu ieguvumu apkārtējās pilsētvides sakārtošanā, atbalstot konkrētu teritoriju sakopšanu vai objektu atjaunošanu.

Ziedoņdārza strūklaka ir būvēta pagājušā gadsimta 30.gadu beigās vienlaikus ar parka ierīkošanu. Tās autori ir arhitekts V.Zaķis un tēlnieks M.Lange. Ar pārtraukumiem strūklaka darbojusies līdz 80.gadu beigām, kad tās darbība tika izbeigta bojājumu dēļ. Strūklakas kopejā platība ir 140 kvadrātmetri.

Ziedoņdārzs ir iekļauts Latvijas valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

Kopējā Ziedoņdārza platība ir 6,5 hektāri un tas iekārtots 1936.-1939.gadā. Ziedoņdārzam nosaukumu devis tā projekta autors un toreizējais Rīgas dārzu vadītājs Andrejs Zeidaks, kas veidojis arī Brāļu kapu ansambli un Raiņa kapus.

Dārzs bijis slavens ar savu dendroloģisko sastāvu – te augušas ap 60 dažādu kokaugu sugu, rozes, ziemcietes un vasaras puķes. Bez zālieniem un laukumiem parkā atradās arī bērnu rotaļu laukums, koncertlaukums, baseins un krāšņā strūklaka.

Publicēts: 30.06.2008 14:19 [-0:+0]
Atslēgvārdi: strūklaka, Ziedoņdārzs


Lasiet vēl

strūklaka

Pirmdien atklās Ziedoņdārza strūklaku 28.06.2008 18:23

Nezināmi ļaundari Rīgā sabojājuši divas strūklakas 16.06.2008 15:22

Ziedoņdārzs

Pirmdien atklās Ziedoņdārza strūklaku 28.06.2008 18:23

Iespējams, jau drīz Ziedoņdārzs atgūs sākotnējo izskatu 01.06.2007 12:56 +1