Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Nakts, 10.12.2018
 +1..+3 °C
Vējš:  DA, 4 m/s

Rīts, 10.12.2018
 0..+2 °C
Vējš:  DA, 3 m/s

Diena, 10.12.2018
 +2..+4 °C
Vējš:  D, 2 m/s

Vakars, 10.12.2018
 +1..+3 °C
Vējš:  DR, 1 m/s

Citas prognozes

SlavenībasČe Gevara kļuvis par nemirstīgu ikonu

40 gadu pēc nāves revolucionārs Če Gevara ieņēmis svētā mocekļa un kapitālistu peļņas avota lomu

Viņa attēls rotā neskaitāmus krekliņus un krūzītes, viņa vārds turpina iedvesmot dumpinieku jauno paaudzi. Leģendārais revolucionārs Ernesto Gevara (plašāk pazīstams kā Če Gevara) arī 40 gadu pēc nāves saglabā pielūdzēju pulku, kas viņu uzskata par Kristum līdzīgu svēto mocekli, kurš ziedojis dzīvību idejas vārdā. Če Gevaras portrets kļuva par vienu no XX gadsimta ikonām: vīrišķīgā seja ar Kristus vaibstiem, nelielā bārdiņa, slavenā berete un tālumā vērstais skatiens padarīja viņu par visā pasaulē pazīstamu tēlu. Salīdzinājums ar kristiešu mocekli droši vien būtu saniknojis Če Gevaru, kurš bija pārliecināts ateists. Vēl vairāk viņu nokaitinātu nicināto kapitālistu vēlme nopelnīt uz Če Gevaras rēķina, pārdodot dažnedažādus priekšmetus ar viņa attēlu.

Populārs zīmols

Če Gevara tika nogalināts pirms 40 gadiem, 1967.gada 9.oktobrī, Bolīvijas džungļos, kur bija ieradies, lai izplatītu “sociālistisko revolūciju”. Bolīvijā un citās Latīņamerikas valstīs šajās dienās notiek piemiņas pasākumi, kas veltīti Če Gevaras godināšanai. Če Gevaru ar labu vārdu piemin arī Eiropas kreiso radikāļu aprindās. Taču daudziem viņš ir tikai izskatīgs puisis uz krekliņa, jo mūsdienu pasaulē ir grūti izprast Če Gevaras idejas par bezšķiru sabiedrības radīšanu un bruņotu cīņu pret kapitālistisko sistēmu. “Es neko daudz nezinu par Če Gevaru, bet viņš piesaista tūristus, un tas ir labi,” laikrakstam Los Angeles Times stāsta 29 gadus vecais Bolīvijas pilsētiņas mērs Limverts Arteaga, kurš priecājas par tūristu bariem, kas apmeklē Če Gevaras nāves vietu.

Če Gevaras pēcnāves slava ir cieši saistīta ar viņa portretu, ko 1960.gadā uzņēma kubiešu fotogrāfs Alverto Korda. Šis attēls kļuva par vienu no 60.gadu nemieru simboliem, bet vēlāk to pārņēma dažādu preču ražotāji, kas izmantoja Če Gevaras slavu peļņas gūšanas nolūkā. “Če Gevara ir kļuvis par zīmolu. Viņa attēls ir zīmols, kas iemieso pārmaiņas,” intervijā BBC stāsta Triša Zifa, kas veidojusi izstādi par Če Gevaras portreta izmantošanu mākslā. Bijušais boksa čempions Maiks Taisons un futbolists Maradona pat izdaiļojuši savu ķermeni ar Če Gevaras tetovējumu.

Kastro līdzgaitnieks

Če Gevaras bērnībā nekas neliecināja, ka viņš varētu kļūt par Latīņamerikas sociālistiskās revolūcijas līderi. Ernesto auga Argentīnas vidusšķiras ģimenē un studēja medicīnu Buenosairesas universitātē, lai kļūtu par ārstu. 50.gadu sākumā jaunais Ernesto kopā ar draugu nolēma apceļot Latīņameriku (šis ceļojums attēlots filmā Motocikla dienasgrāmatas), un viņu šokēja lielais posts un nabadzība, kādā dzīvoja miljoniem cilvēku. Če Gevara aizrāvās ar marksisma idejām un nolēma sākt bruņotu cīņu pret kapitālistisko sistēmu. Meksikā viņš satika brāļus Kastro, kas viņu pierunāja doties uz Kubu, lai gāztu diktatora Batistas režīmu. 1956.gada decembrī Kubas piekrastē izkāpa 82 kaujinieki ar brāļiem Kastro un Če Gevaru priekšgalā. Viņi sāka sacelšanos, kas 1959.gada 1.janvārī vainagojās ar Batistas režīma krišanu. Tiem, kas jūsmo par revolucionāru Če Gevaru, viņa pretinieki atgādina, ka viņš bija nežēlīgs barvedis, kas aukstasinīgi pavēlēja nogalināt simtiem cilvēku.

Če Gevaras mantojums

Pēc nākšanas pie varas Če Gevara ieņēma dažādus amatus Kastro valdībā, bija Centrālās bankas vadītājs un rūpniecības ministrs, taču birokrāta darbs viņu garlaikoja. Če Gevara nolēma iesaistīties marksisma ideju izplatīšanā Āfrikā un Latīņamerikā, vadīja bruņoto kaujinieku vienības Kongo, vēlāk devās uz Bolīviju. Taču viņš neguva vietējo iedzīvotāju atbalstu, un 1967.gada oktobrī viņu sagūstīja Bolīvijas armija, kam palīdzēja ASV izlūkdienesta aģenti. 9.oktobrī, dienu pēc sagūstīšanas, Če Gevara tika nošauts, lai izvairītos no tiesas prāvas, kas varētu piesaistīt visas pasaules uzmanību.

40 gadu pēc nāves Če Gevara joprojām ir Kubas valdošā režīma cildināts varonis; Kubas pionieri katru dienu sāk ar saukli: “Komunisma pionieri, mēs būsim kā Če!” Viņš tiek godināts ne tikai Kubā, bet arī citās Latīņamerikas valstīs, piemēram, Venecuēlā, kur valda kreiso ideju sludinātājs Ugo Čavess. “Če sapnis beidzot piepildās. Kubas revolūcijas eksports gūst panākumus daudzās Latīņamerikas valstīs, pateicoties Čavesam un viņa naftai,” secina bijušais Meksikas ārlietu ministrs Horhe Kastaņeda, kurš sarakstījis Če Gevaras biogrāfiju.

***

Revolūcijas simbols

- Če Gevara (īstajā vārdā Ernesto Gevara de la Serna) dzimis 1928.gada 14.jūnijā Argentīnā

- Viņš apguva ārsta profesiju, bet 50.gadu sākumā pēc ceļojuma pa Latīņameriku pievērsās marksisma idejām

- Če Gevara pievienojās brāļiem Kastro, kas devās uz Kubu, lai gāztu diktatora Batistas režīmu. 1959.gadā revolucionāri guva virsroku, Če Gevara kļuva par Centrālās bankas vadītāju un parakstīja banknotes ar savu iesauku “Če”

- 60.gados viņš centās izplatīt revolūciju Kongo, vēlāk devās uz Bolīviju, kur 1967.gada oktobrī tika notverts un nogalināts. Viņš tika apbedīts masu kapā, pirms tam nogriežot līķim rokas, lai ar pirkstu nospiedumiem varētu pierādīt, ka tas patiešām ir Če Gevara

- 1997.gadā viņa mirstīgās atliekas tika izraktas un pārvestas uz Kubu, kur apbedītas īpašā mauzolejā

Publicēts: 09.10.2007 11:38 -1 [-2:+1]
Atslēgvārdi: Če Gevara