Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Nakts, 21.11.2018
 -1..-3 °C
Vējš:  D, 1 m/s

Rīts, 21.11.2018
 -1..+1 °C
Vējš:  DR, 1 m/s

Diena, 21.11.2018
 +1..+3 °C
Vējš:  ZA, 2 m/s

Vakars, 21.11.2018
 0..+2 °C
Vējš:  ZA, 2 m/s

Citas prognozes

SabiedrībaRīgas Sporta pils

Šonedēļ Rīgas Sporta pilij bija pēdējā darbadiena. Pēdējie treniņi uz ledus. Pēdējās pārdotās preces gaiteņos saslietajās bodītēs. Vēl pāris nedēļu objekts funkcionēs “savām vajadzībām”, bet jūnijā sāks pārmiesoties jaunā kvalitātē. Gandrīz četrdesmit gadu garumā tā bija Latvijas galvenā (brīžiem arī vienīgā) ledus arēna. Un ne tikai.

In memoriam.

(9.IV 1970. — 15.V 2007.).

38.dzīves gadā uz mūžu durvis aizvērusi Rīgas Sporta pils.

Šonedēļ Rīgas Sporta pilij bija pēdējā darbadiena. Pēdējie treniņi uz ledus. Pēdējās pārdotās preces gaiteņos saslietajās bodītēs. Vēl pāris nedēļu objekts funkcionēs “savām vajadzībām”, bet jūnijā sāks pārmiesoties jaunā kvalitātē. Gandrīz četrdesmit gadu garumā tā bija Latvijas galvenā (brīžiem arī vienīgā) ledus arēna. Un ne tikai.

Te būtu jāsaka paldies Vladimiram Iļjičam Ļeņinam, kas piedzima 1870.gada 22.aprīlī. Sagaidot viņa 100.jubileju, padomju vara gribēja izcelties ar īpašu būvi un sāka celt Sporta pili. Būvniecības darbi bijušo armijas staļļu vietā ilga trīs gadus, taču galu galā tie tik un tā bija jāsasteidz, jo, nedod Dievs, tiktu nokavēts svarīgais datums.

Šī steiga radīja problēmu, ko vēl tagad atceras galvenais enerģētiķis Ilgonis Ritenbergs, kas šeit strādā kopš 1970.gada janvāra. “Saldēšanas caurulēm uzklāja virsū betonu un to noflīzēja. Lai ātrāk žūtu, pa rorēm palaida silto gaisu. Efekts pārvērtās par defektu, jo starp betonu un flīzēm radās gaisa spilveni un tas ir labs siltumizolators. Pirmajās daiļslidošanas sacensībās uz ledus bija karodziņi Šeit neslidot! Tur ledus gandrīz nebija, un apmēram gadu mocījāmies, kamēr ar ledu viss bija kārtībā.”

Nākamajos gados notikušo pasākumu klāstu un sporta veidus, kas ciemojušies Sporta pilī, pat grūti uzskaitīt, tomēr centrālā vieta te allaž bijusi hokejam, kas no Daugavas stadiona aukstajiem vējiem beidzot bija ticis kā istabas čībās. Un iekāpšana tajās sakrita ar Viktora Tihonova Rīgas Dinamo spožu augšupeju. Tāpēc uz Rīgas ledus pabijusi liela daļa pasaules hokeja elites no Valerija Harlamova līdz Vladislavam Tretjakam, arī Monreālas Canadiens un Vašingtonas Capitals. Hokejmīļi joprojām atceras Helmuta Baldera fintus, Valerija Odincova efektīgos un efektīvos paslīdējumus zem pretiniekiem un viņu lidojumus un ne mazāk skaistās līdaciņas, Tīta Lambina piecus vārtus Novokuzņeckas Metalurg, Valerija Kršeminska fufcikus stūrī pie kasēm starp trešdaļām. Un, protams, 1988.gada pavasari, kad atmodas sākumā Andra Siliņa izlolotie letiņi Artūrs Irbe, Ulvis Katlaps, Mārtiņš Grundmanis, Normunds Sējējs, Harijs Vītoliņš, Ilmārs Tomans, Ainārs Hehts bija kā magnēts, kas pievilka pilij un ar KGB saistīto Dinamo vienīgo reizi pacēla līdz PSRS čempionāta sudraba medaļām.

NEGALS AR JAPĀŅIEM

Kas gan būtu Sporta pils biogrāfija bez Dzintara slidām daiļslidošanā un Dzintara baļķa vingrošanā. Līdz ar to Padomju Latvijas darbīgajiem ļaudīm klātienē bija iespēja skatīt Irinu Rodņinu ar abiem partneriem — Alekseju Ulanovu un Aleksandru Zaicevu, vingrotājus Ludmilu Turiščevu, Nikolaju Andrianovu un Savao Kato.

Tieši daiļslidošanas dēļ še bijušas garākās rindas pēc biļetēm, nešaubīgi teic sekretāre ar vairāk nekā 30 gadu stāžu vienā darbavietā Valentīna Liepiņa. “Pieteikumus no darba kolektīviem nācās izskatīt nedēļu un no 100 prasītajām biļetēm varēja iedot labi ja 10, bet dzīvajā rindā, kas aptina gandrīz visu pili, cits citu mainot, gaidīja trīs dienas. Hokejā tik traki negāja, jo vairums vietu tika abonementiem un tirgoja gandrīz tikai stāvvietas.”

Ir bijis arī pasaules čempionāts volejbolā un Eiropas čempionāts džudo, PSRS — ASV basketbolistu mačs, cīņa, svarcelšana, šahs un pat autorallijs.

Uz pils skatuves, kas esot bijusi viena no labāk izgaismotajām visā PSRS, ir kāpusi ne tikai Alla Pugačova un Valerijs Ļeontjevs, bet arī ārzemju zvaigznes. Tiesa, vairāk gan no socvalstīm — ungāri, dienvidslāvi un poļi.

“Lai būtu labākie visā PSRS, mēs allaž meklējām ko jaunu, bet dažreiz arī iekritām. Vingrošanā direktoram ienāca prātā ar sarkanu prožektoru izgaismot pjedestālu. Kad uzvarēja PSRS, izskatījās iespaidīgi, bet, kad pacēla Japānas karogu, šie kāpa nost no pjedestāla un sāka vākt mantiņas, lai dotos mājās — karoga baltais fons bija iekrāsojies sarkans un tā viņiem jau bija gandrīz kā padomju okupācija. Bez viņu vēstniecības iejaukšanās konfliktu neizdevās novērst.”

Ar japāņiem saistīts vēl viens incidents, un arī vingrošanā. “Speciālu paaugstinājumu mums nebija, un par tiem izmantojām centrāltirgus galdus, ko apklājām ar drapēriju. Izskatījās šiki. Japānis uz stieņa iegriež saulīti, piezemējas un iegrimst līdz padusēm. Izrādījās, ka galds, uz kā ikdienā tirgoti kartupeļi, ir satrunējis. No incidentiem nav izdevies izvairīties. Pēdējais bija ne tik sen. Ždanokas bites te rīkoja kongresu, un pēkšņi saņēmām zvanu, ka pilī ir bumba. Evakuācija, pārbaude. Bumbu neatrada.”

PIELIKTS PUNKTS

Pēdējos gados pils pamazām izdzisa. No 200 darbiniekiem palika 50. Tā vairāk bija humpalu tirgus, ne nacionālā sporta bāze. “Gadu gaitā ir bijušas idejas to paplašināt, lai satilptu vairāk publikas, un pat pielāgot pasaules čempionāta vajadzībām. Taču abas tika atzītas par neīstenojamām,” ar zināmu nožēlu konstatē Ilgonis Ritenbergs.

Pēdējās lielās emocijas pilī bija 2003.gada februārī, kad olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā pret Baltkrieviju Latvija atspēlējās no 2:4 un uzvarēja ar 5:4. “Jau divus gadus lielā hokeja te vairs nebija,” ar skumjām atzīst Liepiņas kundze. “Zinājām, ka šis brīdis pienāks, un bijām tam gatavi. Taču nupat Mamma Mia izrādē mana sirds izlija, jo arī ABBA ir jaunības simbols. Ir pielikts punkts garam un skaistam dzīves posmam.”

Stafeti ir pārņēmusi Arēna Rīga. Bet privatizētās pils vietā iecerēts moderns daudzfunkcionāls kvartālsu.

Publicēts: 21.05.2007 12:02 -1 [-3:+2]
Atslēgvārdi: durvis, Rīga, sporta


Lasiet vēl

Rīga

Prieks skriet 21.05.2007 11:55 +1

Velomānu fantāzijas augļi 21.05.2007 11:32 -2

sporta

Nākamgad Kandavā notiks Baltijas valstu sporta spēles profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem, darbiniekiem un direktoriem 17.05.2007 15:15 -1

Rīgas Sporta pils vietā taps moderns kvartāls 16.05.2007 11:54 -2