Kategorijas

Laika ziņas
Rīga

Nakts, 10.12.2018
 +1..+3 °C
Vējš:  DA, 4 m/s

Rīts, 10.12.2018
 0..+2 °C
Vējš:  DA, 3 m/s

Diena, 10.12.2018
 +2..+4 °C
Vējš:  D, 2 m/s

Vakars, 10.12.2018
 +1..+3 °C
Vējš:  DR, 1 m/s

Citas prognozes

ZinātneAskolotli atjaunojas līdzīgi kā zīdītāji

Aksolotls jeb aksolotla salamandra (Ambystoma mexicanum) ir savdabīga abinieku suga, kura, pēc biologu rīcībā esošām ziņām, brīvā dabā sastopama tikai Ksočimilko un nu jau nosusinātajā Čalko ezerā Meksikas vidienē. Aksolotla savādais izskats - ārējās žaunas, kas atgādina kapuci, un šķietamā smaidā savilktā sejiņa ar izvirzītajām acīm - bieži piesaista akvāriju apmeklētāju uzmanību.

Taču zinātniekiem aksolotli interesē cita iemesla pēc - tiem piemīt brīnumaina spēja ataudzēt zaudētos locekļus un orgānus; šīs amfībijas spēj reģenerēt ne vien bojātas plaušas vai mugurkaulu, bet pat daļu smadzeņu.

Iepriekš pētnieki uzskatīja, ka askolotli atjaunojas, izmantojot nezināmas izcelsmes pluripotentas cilmes šūnas, kas, tāpat kā embrionālās cilmes šūnas, spēj pārtapt par jebkādiem organismam vajadzīgiem audiem, kauliem vai orgāniem. Tika pieļauts, ka bojājumu gadījumā kādas noteiktas askolotlu šūnas ieslēdzas “pluripotences režīmā” un, vadoties pēc “šūnu atmiņā” saglabātās bojātās (trūkstošās) daļas attēla jeb matricas, atjauno vai uzaudzē no jauna vajadzīgo ķermeņa daļu. Tomēr tagad izrādās, ka šā priekšstata pirmā daļa bijusi maldīga - 2. jūlijā žurnālā Nature publicētā rakstā septiņu zinātnieku komanda no vairākiem pētniecības institūtiem Eiropā un ASV, balstoties uz eksperimentiem ar ģenētiski modificētiem askolotliem, pierāda, ka salamandras reģenerācijā izmanto parastās organisma šūnas, resp., “vecās” muskuļu šūnas veido atjaunojamos muskuļus, “vecās” nervu šūnas - nervus, ādas šūnas ādu, utt. “Savstarpēji viena otru atsevišķos gadījumos un noteiktos apstākļos,” norāda viens no pētījuma autoriem Floridas universitātes (ASV) bioloģijas profesors Malkolms Meidens, “var aizstāt tikai ādas un skrimšļu šūnas.” Pēc tāda paša principa notiek arī zīdītāju ķermeņa bojājumu sadzīšana - saaug kauli, izaug jauna āda utt. Tomēr zīdītāji ne tuvu nespēj uzrādīt salamandru sniegumu pilnīgi jaunu orgānu un ķermeņa daļu izaudzēšanā. “Ja sapratīsim, kāpēc atjaunojas askolotli,” stāsta Meidens, “mums vajadzētu saprast arī to, kāpēc neatjaunojas zīdītāji.”

Jaunais atklājums pētniekus gan ne par mata tiesu nepietuvina askolotlu reģenerācijas procesa izpratnei, taču tas ļauj cerēt, ka kādreiz, kad šo noslēpumu izdosies atminēt, to varēs izmantot cilvēku medicīnas zinātnē. Ja tas patiešām notiks, tad varēsim aizmirst par orgānu transplantāciju, to aizstās orgānu audzēšana paša pacienta ķermenī. Iespējams, askolotla tipa reģenerāciju varēs ieslēgt ar kādu gēnu “pārrakstīšanu” vai cita veida DNS papildināšanu un pagaidām tikai fantastikas seriālu supervaroņiem piemītošā pašatjaunošanās kļūs par ikdienišķu nākotnes cilvēces indivīdu īpašību…

Iesāktos eksperimentus ar ģenētiski modificētiem askolotliem zinātnieki turpinās kā daļu no Reģenerācijas projekta, kura ietvaros pētīs salamandru, tritonu, jūraszvaigžņu un plakantārpu atjaunošanās spējas, lai iegūtos rezultātus, ja vien tas būs iespējams, piemērotu cilvēku smadzeņu un citu orgānu slimību ārstēšanā.

Publicēts: 06.07.2009 20:36 [-0:+0]
Atslēgvārdi: Aksolotls, zinātne, zīdītājs


Lasiet vēl

zinātne

Zinātnieki vēršas Satversmes tiesā par diskrimināciju 03.07.2009 12:49

Radītas jaunas zāles pret vēzi 01.07.2009 09:49